Polecamy
4 spektakle teatralne, które warto zobaczyć w październiku
Premiery teatralne

4 spektakle teatralne, które warto zobaczyć w październiku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jesień to czas wielu premier teatralnych, a także ostatni moment na obejrzenie tegorocznych hitów. Sprawdź najciekawsze propozycje z Poznania, Krakowa, Warszawy oraz Łodzi. 

„Bliżej” Teatr 6.piętro

Jedna z najbardziej wyczekiwanych jesiennych premier na deskach warszawskich teatrów. Nowy spektakl w reżyserii Eugeniusza Korina to pierwsza część teatralnej trylogii SEX / PŁEĆ / GENDER wystawianej na deskach Teatru 6.piętro. W ramach tego projektu powstaną trzy sztuki, które mają skłonić widzów do zastanowienia się nad pojęciem płci, znaczenia bycia kobietą lub mężczyzną i tego, w jaki sposób obie płcie funkcjonują wspólnie. Spektakl „Bliżej” powstał na podstawie dramatu „Closer” brytyjskiego pisarza Patricka Marbera. Historia opowiada o złożonej relacji między kobietą a mężczyzną. Spektakl łączy w sobie elementy komedii i melodramatu. W obsadzie znaleźli się Pola Gonciarz, Aleksandra Popławska, Mateusz Damięcki oraz Michał Żebrowski. Premiera spektaklu „Bliżej” została zaplanowana na 1 października.

„Śmierć Jana Pawła II” Teatr Polski

Październik to także świetny okres do nadrobienia teatralnych zaległości. Jednym z takich spektakli jest debiutujący w tym roku dramat poznańskiego Teatru Polskiego opowiadającego o ostatnich dniach życia papieża Jana Pawła II. W poruszającej roli umierającego duchownego wystąpił dobrze znany poznańskiej publice Michał Kaleta. Spektakl zebrał wiele pozytywnych recenzji i przez niektórych krytyków został uznany za jedno z najważniejszych dzieł Teatru Polskiego. „Śmierć Jana Pawła II” powraca na Dużą Scenę poznańskiego teatru po półrocznej przerwie, a październik będzie ostatnią okazją do obejrzenia go w tym roku.

„Kto chce być Żydem?” Teatr Powszechny

Kolejna wyczekiwana premiera, tym razem w łódzkim Teatrze Powszechnym. Wyczekiwana jest z kilku powodów, a najważniejszym z nich jest reżyser spektaklu. Za przygotowanie sztuki odpowiedzialny był debiutujący w tej roli Jacek Braciak. Aktor teatralny i filmowy znany z głośnych ról w takich produkcjach jak: „Kler”, „Wołyń” czy „Różyczka”. Spektakl powstał na podstawie dramatu Marka Modzelewskiego o tym samym tytule. Co ciekawe, w ubiegłym roku premierę miała interpretacja tej sztuki wykonana przez warszawski Teatr Współczesny. Sztuka opowiada historię inteligenckiej rodziny, której jeden z członków postanawia przejść na judaizm. Spokojna dotychczas familia mierzy się z własnymi uprzedzeniami, stereotypowym myśleniem oraz brakiem tolerancji. Premiera spektaklu odbędzie się 1 października.

„Znachor” Teatr im. Juliusza Słowackiego

Ostatnia propozycja na nadchodzący miesiąc to adaptacja popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku – „Znachor”. Największą sławę opowieści o Antonim Kosibie, a właściwie profesorze Wilczurze, przyniósł film fabularny Jerzego Hoffmana z 1982 roku. Powtarzana co roku w telewizji melodramatyczna historia tym razem trafia na deski krakowskiego teatru. Za reżyserię spektaklu odpowiedzialny jest Jakub Roszkowski, a w rolę głównego bohatera wciela się Maciej Jackowski. Spektakl miał swoją oficjalną premierę 10 września tego roku i zebrał wiele pozytywnych recenzji. „Znachor” bierze również udział w VIII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Zdj. główne: Kyle Head/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny plakat z cytatami do twojego domu
Jak wybrać idealny plakat z cytatami do twojego domu
Odkryj sekrety wyboru perfekcyjnego plakatu z cytatami, który podkreśli charakter twojego domu. Zdobądź praktyczne wskazówki i inspiracje, aby uczynić swoje ściany unikalnymi.
Poradnik po zabiegach estetycznych – jak dbać o skórę po mezoterapii, termolifcie i liposukcji kawitacyjnej
Poradnik po zabiegach estetycznych – jak dbać o skórę po mezoterapii, termolifcie i liposukcji kawitacyjnej
Zanurz się w świecie po-zabiegowej pielęgnacji skóry. Nasz praktyczny przewodnik ujawni, jak pielęgnować skórę po mezoterapii, termolifcie i liposukcji kawitacyjnej, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Koncertowa jesień i zima w Krakowie
Koncertowa jesień i zima w Krakowie
Mimo że to sezon letni zdecydowanie jest czasem największych festiwali, to również w okresie jesieni i zimy nie brakuje koncertów i wydarzeń kulturalnych.
Ostatnie wpisy