Polecamy
Miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić w trakcie pobytu w Szkocji!
Zagraniczne wakacje

Miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić w trakcie pobytu w Szkocji!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niewielki kraj sąsiadujący z Wielką Brytanią staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Sprawdź, jakie niesamowite lokalizacje oferuje malownicza Szkocja! 

Edynburg

Pierwszym przystankiem na trasie podróży po Szkocji jest Edynburg. To właśnie ze stolicy tego kraju najłatwiej złapać międzynarodowe loty i rozpocząć swoją przygodę ze szkockimi zabytkami. Zwiedzanie Edynburga i jego okolic może potrwać nawet kilka dni, dlatego warto zostać w stolicy na dłużej i poznać szkocką kuchnię, kulturę oraz najpopularniejsze zabytki. W Edynburgu nie można pominąć historycznego zamku, National Gallery of Scotland, Starego Miasta, Calton Hill czy spaceru po Princess Gardens.

Glenfinnan Wiadukt

Popularny most stanowił jeden z najbardziej charakterystycznych elementów trasy Hogwart Expressu prowadzącej do magicznego zamku Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Wiadukt znajduje się w północnej części Szkocji, około 155 mil od Edynburga. Najlepszy widok na most jest z okolicznych wzgórz, jednak warto zająć dobre miejsce już na kilkadziesiąt minut przed planowanym przejazdem pociągu. Fani serii autorstwa J.K. Rowling mogą bowiem skorzystać z przejażdżki specjalnym parowozem przypominającym ten wykorzystany w filmie. Na trasie pojawia się on zazwyczaj 4 razy w ciągu dnia, więc szans na idealny widok nie ma zbyt dużo.

Zamek Dunnottar

Historyczna budowla znajduje się na szczycie nadmorskich klifów w pobliżu miasta Stonehaven położonego nad Morzem Północnym. W tym malowniczym miejscu można zwiedzić ruiny zamku zbudowanego w XV i XVI wieku. Oprócz zamku warto na tym przystanku podjechać do pobliskiego miasta i odwiedzić lokalne restauracje i atrakcje. Niewielkie miasteczko jest przyjaźnie nastawione do turystów i oferuje nie tylko piękne widoki, ale także przybrzeżne bary czy targ rybny.

Jezioro Loch Ness

Najpopularniejsze i najbardziej legendarne jezioro na świecie to nieodłączny element wycieczki po Szkocji. Jezioro zyskało międzynarodową popularność jeszcze w czasach średniowiecza, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o mitycznym potworze z wody. Choć naukowe dowody nie wskazują na istnienie potwora, to legendy krążące w popkulturze przez setki lat nadały opowieści charakter legendarny. Jezioro ma długość 37 kilometrów i najlepiej obejrzeć je, objeżdżając je dookoła.

Cairngorm National Park

Największy park narodowy w Wielkiej Brytanii znajduje się w północnej Szkocji, w górach Cairngorms. Teren rezerwatu obejmuje powierzchnię 4528 kilometrów kwadratowych i został objęty ochroną w 2003 roku. Park jest jedynym miejscem na terenie całej Wielkiej Brytanii, w którym renifery żyją w naturalnym środowisku. Wśród najciekawszych okazów, które można oglądać w Cairngorm National Park, znajdują się również jelenie, kuny, wiewiórki, sarny, zające, wydry, żbiki oraz liczne gatunki chronionych ptaków, takich jak pardwa górska, mornel, sowa śnieżna, orzeł przedni czy krzyżodziób szkocki.

Zdjęcie główne: George Hiles/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubezpieczenie podróży za granicę – czy jest to konieczne?
Ubezpieczenie podróży za granicę – czy jest to konieczne?
Ubezpieczenie podróży za granicę - pewność, bezpieczeństwo i ochrona w nieznanych miejscach. Nie ryzykuj, zabezpiecz się przed nieprzewidzianymi sytuacjami!
Jak dostosować grafikę na panelach szklanych do stylu Twojej kuchni – praktyczne porady
Jak dostosować grafikę na panelach szklanych do stylu Twojej kuchni – praktyczne porady
Zdobądź praktyczne porady, jak idealnie dopasować grafikę na szklanych panelach do stylu Twojej kuchni. Odkryj, jak stworzyć harmonijną i spójną przestrzeń.
Warcaby: historia, zasady i strategie
Warcaby: historia, zasady i strategie
Przedstawiam Ci grę, która w Polsce znana jest jako Warcaby. To jedna z najstarszych i najpopularniejszych gier planszowych na świecie.
Ostatnie wpisy