Polecamy
Najlepsze filmy Pawła Pawlikowskiego!
Premiery kinowe

Najlepsze filmy Pawła Pawlikowskiego!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapowiedź nowego filmu jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów to dobra okazja do zapoznania się z jego nietuzinkową twórczością. 

„The Island”

Kilka tygodniu temu media na całym świecie obiegła informacja, że rozpoczynają się prace nad najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego, w którym udział wezmą międzynarodowe gwiazdy kina. Tym samym zainteresowanie produkcją znacznie wzrosło jeszcze przed opublikowaniem materiałów promocyjnych, a „The Island” stał się jednym z najbardziej oczekiwanych polskich filmów. W rolach głównych mają wystąpić laureat Oscara Joaquin Phoenix („Joker”, „C’mon C’mon”) oraz dwukrotnie nominowana do tej nagrody Rooney Mara („Carol”, „Dziewczyna z tatuażem”). Produkcja jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i opowiada o amerykańskiej parze, która w latach 30. XX wieku porzuca swoje dotychczasowe życie, by zbudować swój prywatny raj na opuszczonej wyspie. Niespodziewanie na jej terenie pojawiają się hrabina z córkami, które planują budowę luksusowego hotelu. Bohaterowie rozpoczynają batalię o swoje wymarzone plany, w której nie zabraknie miłości, zazdrości, zdrady, a także morderstwa. Zdjęcia do filmu „The Island” rozpoczną się w przyszłym roku, jednak data premiery nie jest jeszcze znana.

„Zimna wojna”

Najbardziej doceniona produkcja Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała duże uznanie wśród publiczności i krytyków filmowych na całym świecie. Obraz z Tomaszem Kotem i Joanną Kulig w rolach głównych został nominowany do nagrody Akademii Filmowej w trzech kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię, i choć ostatecznie nie wygrał statuetki, to o polskiej produkcji mówiono na arenie międzynarodowej w samych pochlebnych słowach. Za tę produkcję Pawlikowski jako pierwszy polski twórca zdobył Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Film zainspirowany jest miłosną historią rodziców reżysera osadzoną w latach 50. i 60.

„Ida”

Jeśli wspomina się twórczość Pawła Pawlikowskiego, to nie może zabraknąć filmu, który przyniósł reżyserowi Oscara. „Ida” została wybrana najlepszym filmem nieanglojęzycznym 2014 roku i jako pierwszy polski film w historii zdobyła statuetkę w tej kategorii. Obraz przedstawia historię osieroconej młodej kobiety, która przed wstąpieniem do zakonu ma odwiedzić swoją jedyną żyjąca krewną, by poznać tragiczną historię swojej rodziny. Akcja filmu rozgrywa się w powojennej Polsce lat 60. i dotyka tematu Holocaustu oraz traumy powojennej.

„Lato miłości”

Paweł Pawlikowski ma na swoim koncie także nagrody BAFTA, popularnie nazywane brytyjskimi Oscarami. Nagrodę tę otrzymał polski reżyser w 2004 roku w kategorii najlepszy film brytyjski za produkcję „Lato miłości”. Film opowiada o przyjaźni i rodzącej się pomimo przeciwności losu miłości dwóch nastolatek Mony i Tamsin. Produkcja zdobyła uznanie na wielu festiwalach na całym świecie, w tym także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu, gdzie zdobyła nagrodę za najlepszy brytyjski obraz 2004 roku.

Zdjęcie główne: Denise Jans/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak fotobudka może urozmaicić twoją imprezę. Przegląd korzyści i unikalnych funkcji
Jak fotobudka może urozmaicić twoją imprezę. Przegląd korzyści i unikalnych funkcji
Decydując się na wynajem fotobudki, twoja impreza zyska nowy wymiar. Dowiedz się, jaki wpływ na imprezę mają unikalne funkcje i korzyści płynące z fotobudki.
Komfortowy nocleg i atrakcje dla całej rodziny w okolicy parku wodnego
Komfortowy nocleg i atrakcje dla całej rodziny w okolicy parku wodnego
Odkryj, jak cieszyć się komfortowym pobytowem podczas atrakcyjnej wyprawy dla całej rodziny w okolicy parku wodnego. Poczuj magię wspólnego odpoczynku, niezapomnianych atrakcji i miłego relaksu.
Jak wybierać unikalne dekoracje metalowe dla swojego domu lub biura?
Jak wybierać unikalne dekoracje metalowe dla swojego domu lub biura?
Zdobądź swoje wnętrze stylowymi i autentycznymi detalami. Dowiedz się, jak wybrać unikatowe dekoracje metalowe, które nadadzą charakteru twoim przestrzeniom.
Ostatnie wpisy