Polecamy
Najlepsze filmy Pawła Pawlikowskiego!
Premiery kinowe

Najlepsze filmy Pawła Pawlikowskiego!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zapowiedź nowego filmu jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów to dobra okazja do zapoznania się z jego nietuzinkową twórczością. 

„The Island”

Kilka tygodniu temu media na całym świecie obiegła informacja, że rozpoczynają się prace nad najnowszym filmem Pawła Pawlikowskiego, w którym udział wezmą międzynarodowe gwiazdy kina. Tym samym zainteresowanie produkcją znacznie wzrosło jeszcze przed opublikowaniem materiałów promocyjnych, a „The Island” stał się jednym z najbardziej oczekiwanych polskich filmów. W rolach głównych mają wystąpić laureat Oscara Joaquin Phoenix („Joker”, „C’mon C’mon”) oraz dwukrotnie nominowana do tej nagrody Rooney Mara („Carol”, „Dziewczyna z tatuażem”). Produkcja jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i opowiada o amerykańskiej parze, która w latach 30. XX wieku porzuca swoje dotychczasowe życie, by zbudować swój prywatny raj na opuszczonej wyspie. Niespodziewanie na jej terenie pojawiają się hrabina z córkami, które planują budowę luksusowego hotelu. Bohaterowie rozpoczynają batalię o swoje wymarzone plany, w której nie zabraknie miłości, zazdrości, zdrady, a także morderstwa. Zdjęcia do filmu „The Island” rozpoczną się w przyszłym roku, jednak data premiery nie jest jeszcze znana.

„Zimna wojna”

Najbardziej doceniona produkcja Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała duże uznanie wśród publiczności i krytyków filmowych na całym świecie. Obraz z Tomaszem Kotem i Joanną Kulig w rolach głównych został nominowany do nagrody Akademii Filmowej w trzech kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię, i choć ostatecznie nie wygrał statuetki, to o polskiej produkcji mówiono na arenie międzynarodowej w samych pochlebnych słowach. Za tę produkcję Pawlikowski jako pierwszy polski twórca zdobył Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Film zainspirowany jest miłosną historią rodziców reżysera osadzoną w latach 50. i 60.

„Ida”

Jeśli wspomina się twórczość Pawła Pawlikowskiego, to nie może zabraknąć filmu, który przyniósł reżyserowi Oscara. „Ida” została wybrana najlepszym filmem nieanglojęzycznym 2014 roku i jako pierwszy polski film w historii zdobyła statuetkę w tej kategorii. Obraz przedstawia historię osieroconej młodej kobiety, która przed wstąpieniem do zakonu ma odwiedzić swoją jedyną żyjąca krewną, by poznać tragiczną historię swojej rodziny. Akcja filmu rozgrywa się w powojennej Polsce lat 60. i dotyka tematu Holocaustu oraz traumy powojennej.

„Lato miłości”

Paweł Pawlikowski ma na swoim koncie także nagrody BAFTA, popularnie nazywane brytyjskimi Oscarami. Nagrodę tę otrzymał polski reżyser w 2004 roku w kategorii najlepszy film brytyjski za produkcję „Lato miłości”. Film opowiada o przyjaźni i rodzącej się pomimo przeciwności losu miłości dwóch nastolatek Mony i Tamsin. Produkcja zdobyła uznanie na wielu festiwalach na całym świecie, w tym także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu, gdzie zdobyła nagrodę za najlepszy brytyjski obraz 2004 roku.

Zdjęcie główne: Denise Jans/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić w trakcie pobytu w Szkocji!
Miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić w trakcie pobytu w Szkocji!
Niewielki kraj sąsiadujący z Wielką Brytanią staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Sprawdź, jakie niesamowite lokalizacje oferuje malownicza Szkocja! 
Zastosowanie i korzyści z używania modułów interfejsowych w automatyce przemysłowej
Zastosowanie i korzyści z używania modułów interfejsowych w automatyce przemysłowej
Poznaj zasady funkcjonowania oraz pozytywne skutki zastosowania modułów interfejsowych w automatyce przemysłowej. Od zrozumienia zasad działania po docenianie na co dzień korzyści.
Jak skutecznie wspierać rodzinę pacjenta onkologicznego poprzez wolontariat na oddziałach?
Jak skutecznie wspierać rodzinę pacjenta onkologicznego poprzez wolontariat na oddziałach?
Poznaj skuteczne strategie wsparcia dla rodzin pacjentów onkologicznych poprzez zaangażowanie w wolontariat. Dowiedz się, jak Twoje działania mogą wpłynąć na poprawę ich jakości życia.
Ostatnie wpisy