Wyspy Kanaryjskie to egzotyczne kraina, w której czekają na Ciebie piaszczyste plaże, majestatyczne góry i malownicze doliny, a także bezgraniczne parki narodowe, starożytne wulkany i reliktowe lasy.
Wyspy Kanaryjskie są archipelagiem kilkunastu wysp leżących na Oceanie Atlantyckim i należących administracyjnie do Hiszpanii. Archipelag posiada dwie stolice – Santa Cruz De Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.
Najciekawsze i zapadające w pamięć atrakcje archipelagu znajdują się na dwóch wyspach, Teneryfie i Gran Canaria. Zwolennikom spokojnego wypoczynku spodoba się też Fuerteventura, wabiąca cichymi i przytulnymi plażami.
Teneryfa to największa i najpopularniejsza wśród turystów wyspa archipelagu. Jej główną atrakcją jest bogata przyroda.
Park został założony pod koniec XVIII wieku na rozkaz króla Hiszpanii Karola III, który marzył o ogrodzie z roślinami z Ameryki Południowej. Obecnie ogród skupia lokalne, tropikalne i subtropikalne rośliny. Do najciekawszych okazów należy zaliczyć: drzewo kauczukowe liczące sobie ponad 200 lat, a zarazem będące najstarszym przedstawicielem flory ogrodu; drzewa bawełniane o wysokości przeszło 70 metrów pochodzące z Amazonii; drzewo chicle o okrągłych owocach przypominających mango, a także pseudopalmę Carludovica Palmata, z której liści wyplatane są panamskie kapelusze.
Loro Park, z hiszpańskiego park papug, to malownicze miejsce zamieszkiwane przez różne gatunki ptaków i zwierząt. Do najważniejszych i najliczniejszych mieszkańców tego prywatnego ogrodu należą papugi. Park założono 50 lat temu i na tamten moment był on domem dla zaledwie 150 okazów. Dziś kolekcja ptaków liczy ponad 4 tysiące osobników i jest największa na świecie.
Oprócz tego w Loro Parku można zobaczyć białe tygrysy, małpy, krokodyle czy lwy. Miłośnicy flory mają szansę odwiedzić oranżerię z orchideami.
Park narodowy Teide to główna atrakcja wyspy obejmująca unikatową florę i faunę, a także starożytny wulkan o wysokości ponad 3,5 tysiąca metrów. Wspinaczka na szczyt tego pomnika przyrody to obowiązkowy przystanek każdego turysty wybierającego się na Teneryfę.
Piramidy w Güímar to sześć budowli o strukturze schodkowej znajdujących się w południowo-wschodniej części Teneryfy. Ich pochodzenie do dziś budzi spory wśród uczonych. Długi czas uważano, że budowle zostały usypane przez miejscowych rolników w XX wieku.
Ten powszechny sąd podważył norweski odkrywca Thor Heyerdahl. To on dowiódł, że piramidy sięgają czasów starożytności, a do ich wzniesienia wykorzystano wiedzę astronomiczną. Podobnie jak wiele innych tego typu budowli, piramidy w Güímar zostały zbudowane zgodnie z położeniem słońca w czasie przesilenia letniego i zimowego.
Laurissilva to liczący kilka tysiącleci las wawrzynowy. Tego rodzaju pomniki przyrody zachowały się tylko w kilku miejscach na Ziemi, choć w starożytności porastały całą południową Europę.
Laurissilva pokrywa górski masyw Anaga, na którego obszarze znajduje się park krajobrazowy. Flora rezerwatu obejmuje 20 gatunków reliktowych drzew wawrzynowych. Klimat tych miejsc jest wilgotny i chłodny, dlatego nad nimi często unosi się gęsta mgła. Las wawrzynowy znajduje się na liście obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na terytorium Jungle Park w naturalnych warunkach żyją rozmaite zwierzęta i ptaki: aligatory, lwy, pantery, niedźwiedzie morskie, małpy, papugi, orły. Wyjątkowość parku polega na tym, że tutejsze orły nie są dzikie, lecz tresowane. Na świecie istnieje tylko kilka miejsc, które mogą się poszczycić podobnym osiągnięciem. Każdego dnia w parku odbywają się pokazy z udziałem tych wspaniałych ptaków.
Gran Canaria to trzecia pod względem wielkości wyspa archipelagu, a także popularny kierunek turystyczny. Wczasowiczów przyciąga tu łagodny klimat, przepiękne plaże rozciągające się na ponad 60 km, a także ciekawe zabytki.
Jedno z największych miast Wysp Kanaryjskich założone pod koniec XV wieku. Warto je odwiedzić z uwagi na przepiękne historyczne budowle i ciekawe muzea.
Symbolem miasta, a zarazem najważniejszym zabytkiem historycznym, jest Katedra Świętej Anny. Pod koniec XX wieku katedrze przyznano status pomnika historii.
Na terenie miasta działa wiele muzeów, z których na szczególną uwagę zasługują: Muzeum Wysp Kanaryjskich, znajdujące się w historycznej dzielnicy miasta Vegueta, muzeum Néstora prezentujące prace wybitnego hiszpańskiego malarza Néstora Martína-Fernándeza de la Torre, a także Muzeum Kolumba, mieszczące się w budynku z końca XVIII wieku, w którym mieszkał kiedyś wielki odkrywca.
Puerto de Mogán to rybackie miasteczko, które z czasem przekształciło się w popularny kurort. Puerto de Mogán nazywane jest dzisiaj „kanaryjską Wenecją”. I nie bez powodu – miejscową przystań z rybackim portem łączą liczne kanały wodne.
Słynne Dunas de Maspalomas to cud natury, który powstał w połowie XVIII wieku w rezultacie trzęsienia ziemi. Wydmy rozciągają się wzdłuż oceanu na długości 5 km i chronione są jako pomnik przyrody od ponad 100 lat.
Kiedyś na brzegach wąwozu mieszkali pierwotni mieszkańcy Wysp Kanaryjskich – Guanczowie. Turyści mogą zobaczyć jaskinie, w których chowano zmarłych, malowidła naskalne i pozostałości po domostwach Guanczów.
Zdjęcie główne: Iulia Laslea/Unsplash