Sudety to drugie największe góry w Polsce. Ich piękno zachwyca turystów i miłośników gór. O tym dlaczego warto poznać Sudety i jakie atrakcje czekają w tym bajkowym rejonie, przeczytasz w poniższym artykule.
Szczególną zaletą Sudetów jest ich złożona natura i ogromna różnorodność, z jaką spotkamy się w tym wyjątkowym miejscu. Trafimy tu na liczne geologiczne perełki, oszałamiające widoki oraz wspaniałe zabytki, takie jak: podziemne korytarze, historyczne osady, a także tradycyjne uzdrowiska z leczniczymi wodami.
Najchętniej odwiedzaną częścią Sudetów są Karkonosze. To najwyższe pasmo górskie tego łańcucha, rozciągające się na przestrzenie około 40 km. Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Sudetów, imponująca Śnieżka, zlokalizowana na granicy polsko-czeskiej.
Położone na terenie Sudetów miasta oferują turystom wiele atrakcji. Leżący u podnóża urokliwej Śnieżki Karpacz to jedno z ulubionych miast tego regionu. To największy ośrodek narciarski polskiej części Sudetów, pełen rozmaitych udogodnień dla turystów.
Liczne zabytki i atrakcje zapewnią nam ciekawie spędzony czas. Będąc w Karpaczu warto odwiedzić Świątynię Wang. To wyjątkowe sanktuarium pochodzi z XII wieku i jest w całości wykonane z drewna.
Jedną ze szczególnie popularnych aktywności w tej okolicy jest wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę, skąd możemy udać się prosto na Śnieżkę.
Innym lubianym i chętnie odwiedzanym przez turystów miastem jest Szklarska Poręba. Jej szczególnym walorem jest wspaniałe położenie – od południowej strony rozciągają się Karkonosze, od północy widać Góry Izerskie, a od wschodniej strony zobaczymy widok na Pogórze Karkonoskie. To miasto o prawdziwie górskim klimacie i cudownej przyrodzie. Urokliwe centrum z zachowanymi starymi budynkami zachwyca przyjezdnych.
Sudeckie źródła znano już w średniowieczu. Zatem turystyka uzdrowiskowa ma długą tradycję w tym regionie. Ogromną popularnością cieszą się wody mineralne w Kudowie-Zdrój, Polanica przyciąga turystów zielonymi terenami i rozległymi lasami, Świeradów z kolei słynie z leczniczych wód oraz borowiny, a Duszniki znane są z wód hipotermalnych. Wyprawa w Sudety to szansa na skorzystanie z leczniczych właściwości tych wyjątkowych źródeł.
Wyświetl ten post na Instagramie
W Sudetach znajdują się imponujące wodospady. Spośród nich najbardziej znane to Wodospad Podgórnej i Wodospad Łomniczki w Karkonoszach, Wodospad Kamieńczyka i Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie oraz Wodospad Wilczki w Masywie Śnieżnika. Co więcej, w Szklarskiej Porębie zobaczyć możemy Chybotka – jedyny taki głaz w Polsce. W Karpaczu natomiast warto zwiedzić zachwycający Biały Jar.
Będąc w Sudetach, obowiązkowym punktem na liście jest przepiękna Jaskinia Niedźwiedzia
Wyświetl ten post na Instagramie
To najdłuższa jaskinia Sudetów. Zobaczymy tu fantazyjne stalaktyty, stalagmity, kaskady oraz inne formy naciekowe. Szczególnie efektownym miejscem całej trasy przez jaskinię są Sala Pałacowa i Korytarz Stalaktytowy z mostkiem i jeziorkami.
Inną znaną atrakcją Sudetów są słynne Błędne Skały, znajdujące się w Górach Stołowych. To unikalne skalne miasto, w całości objęte ścisłą ochroną parku narodowego. Zawiły labirynt skalnych bloków tworzy tu wyjątkową trasę turystyczną.
Zdj. główne: Slawek K/unsplash.com